Turistické a cyklistické trasy v okolí Nových Hradů

Cyklotrasa: Skuteč – Vysoké Mýto

Skuteč – Doly – Luže – Řepníky – Brteč – Vysoké Mýto

Popis trasy: Ve směru na Lažany pojedete přes několik křižovatek k rozcestníku Pod Lhotou a dále do obce Doly. Pokračujte k usedlosti Janovičky u Luže, k restauraci Zlatá hvězda a k rozcestníku, odkud pokračujte na obec Luže. Jeďte ke křižovatce Chlumek a od dalšího cyklo rozcestníku pokračujte k přírodní zajímavosti Klapalka. Následující cyklo rozcestník vám ukáže směr na obce Střemošice, Řepníky a posléze na Brteč. Nakonec se od křižovatky vypravíte ve směru na Vysoké Mýto.

Délka trasy: Celkem ujedete asi dvacet kilometrů po středně náročné trase, vhodné pro silniční a trekingová kola.

Cyklotrasa: Vysoké Mýto – Sudslava

Vysoké Mýto – Šnakov – Slatina – Sruby – Choceň – Běstovice – Skořenice – Hradiště – Koldín – Sudslava

Popis trasy: Trasa vás hlavně povede po silnicích druhé a třetí třídy.  Trasu začněte ve Vysokém Mýtě a po cyklo trase 4230 pojedete až do Sudslavy. Po cestě můžete obdivovat Srubské mokřiny s tůní se vzácnými plži a rostlinami, velké pískovny s nálezy mamutích klů a stoliček, údolí s rybníky s desítkami druhů měkkýšů nebo renesanční zámek s ochozem.

Délka trasy: Celkem ujedete 23 km na středně náročné trati, vhodné pro silniční, crossová (trekingová) a horská (MTB) kola.

Cyklotrasa: Z Chocně do Pekla

Choceň – Sruby – Vysoké Mýto – Hrušová – Pekla – Cerekvice nad Loučnou – České Heřmanice – Choceň

Popis trasy: Z Chocně se vypravíte na Vysoké Mýto, proti proudu řeky Loučné projedete poklidným krajem a před obcem Hrušová se dáte vlevo, na následující křižovatce vpravo. Sjedete do Cerekvice nad Loučnou, na levé straně přejedete silnici a následující křižovatou se dáte napravo. Očekávejte další malebné údolí, kde se na konci ocitnete na hlavní silnici. Můžete si zajet do Litomyšle, jinak se dáte nalevo zpátky na Choceň přes obce České Heřmanice a Chotěšiny.

Délka trasy: Celkem ujedete 35 km na středně náročné trati.

Cyklotrasa: Z Jeníkovic na Nové Hrady

Jeníkovice – Třibřichy – Markovice – Chrudim – Řestoky – Luže – Nové Hrady

Popis trasy: Trasa vás provede většinou po asfaltových silnicích a občas (Chrudim) po dlažbě ze žuly. V Jeníkovicích se napojíte na označenou trasu na Valy a Mělice. Pojedete do Chrudimi přes Rozhovice a dál do Luže a do okolí Nových Hradů. Na cestě lze navštívit řadu kulturních památek a přírodních zajímavostí.

Cyklotrasa: Vysoké Mýto – Nové Hrady

Vysoké Mýto – rozcestí za Sítinkou – Pustina – Libecina – Leština – Nové Hrady – Javorníček – Javorník – Džbánov – Knířov – Vysoké Mýto

Popis trasy: Po značené cyklotrase vyjedete z Vysokého Mýta přes rozcestí za Sítinkou až do Nových Hradů, kde si můžete dle libosti prohlédnout zámek, První české muzeum cyklistiky a také kostel svatého Jakuba a křížovou cestu. Z Nových Hradů se napojíte na žlutou turistickou trasu a v Javorníčku uhnete vlevo na silnici třetí třídy přes Javorník na Džbánov. Následuje prudké klesání do Knířova, odkud se dostanete zpět do Vysokého Mýta. Zde můžete cestu zakončit prohlídkami památek, zajděte do autodromu s půjčovnou motokár nebo na expozici designéra a karosáře Josefa Sodomky, umístěné v Regionálním muzeu. Na celé trase máte možnost si všimnout zajímavé lidové architektury, v případě teplého počasí se lze vykoupat na přírodním koupališti s termální vodou ve Vysokém Mýtě.

Délka trasy: Celkem ujedete deset kilometrů na středně náročné trase. Větší část cesty počítejte se střídavým klesáním a stoupáním.

Cyklotrasa: Řestoky – Nové Hrady

Řestoky – Rosice – Radim – Luže – Bílý Kůň – Nové Hrady

Popis trasy: Po cestě se projedete mírně zvlněnou krajinou a budete sledovat značení cyklotrasy 4181. Nejčastěji projedete rovinky po silnicích třetí třídy. Podívat se můžete na město Luže, na hrad Košumberk nebo na zámek Nové Hrady, kde trasa končí.

Délka trasy: Celkem ujedete 46 km na středně náročné trati.

Turistická trasa: Po stopách Karla Havlíčka Borovského

Vysoké Mýto – Knířov – Vanice – Vysoké Mýto

Popis trasy: Z Vysokého Mýta půjdete značenou naučnou stezkou do Knířova ke kostelu Zvěstování Panny Marie. Na zdejší faře pobýval Karel Havlíček Borovský. Budete pokračovat na Vanice a nalevo si lze prohlédnout samotu Servácov s empírovým statkem, kde sídlil belgický emigrant Servác František Lecomt, proslavený vyráběním Limburského sýra. Nad Vanicemi najdete v lese kapličku z roku 1860. Následně se přes návrší Peklovce vrátíte do Vysokého Mýta.

Délka trasy: Celkem ujdete osm kilometrů po nenáročné trati.

Turistická trasa: Tragický osud Vršovců

Vysoké Mýto – Vraclavský hřbet – Vraclav – Vysoké Mýto

Popis trasy: Trasa začíná u Pražské brány, kde můžete zajít do věže a užít si nádherného výhledu na okolní krajinou. Cesta povede okouzlující přírodou a vy si připomenete tragický osud rodů Vršovců a počátky českého státu. Cestou na Domoradice si v poli všimněte gotického kamenného smírčího kříže, připomínajícího zločin a odpuštění. Půjdete zelenou turistickou trasou a zbytky hradiště ve Vraclavském Hřbetě vám mohou připomenout, že tady kdysi stávalo významné středisko kraje. Ve Vraclavi byli roku 1108 vyvražděni Vršovci, tehdy šlo o mocný rod. Ve Vraclavi pramení i léčivá voda a během 18. století nad pramenem došlo k vybudování lázní a ke stavbě kostela svatého Mikuláše. V komplexu najdete i starou poustevnu. Dnes zde najdete expozice muzea a v kostele si prohlídněte jedinečné barokní sochy z poutní cesty z Králík do Hedče. Odtud se vydejte zpátky do Vysokého Mýta po silnici.

Délka trasy: Celkem ujdete osm kilometrů na nenáročné trase.

 

Další zajímavé turistické trasy

O kousek dále se můžete vypravit na hezký výlet na pevnost Hanička, která patří mezi největší vojenské pevnosti v Orlických horách. Výlet můžete spojit s prohlídkou této vojenské tvrze.
 

Nové Hrady

mapa Nové Hrady

Panel pro sdílení

Kam na dovolenou?

Poznejte zajímavá místa Orlicka a Podorlicka a objednejte si včas dovolenou v Orlických horách. Neváhejte a vyražte za odpočinkem a poznáním..

Podpořte nás

Budeme rádi, když na svůj web umístíte odkaz na naše stránky.

zameknovehrady.cz

Zámek Nové Hrady